O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Zámek Žleby


Zámky a letohrádky

výlety Železné hory


Výlety s dětmi
Romantický zámek Žleby je dominantou a největším lákadlem stejnojmenné obce s přibližně 1300 obyvateli nedaleko města Kutná Hora, Středočeský kraj.
Již v roce 1052 zde stávala strážní věž, kterou změnil Jindřich z Lichtenburku na gotický hrad, dnes neznámé podoby, zmiňovaný roku 1289. Zámek byl tedy původně gotický hrad pánů z Lichtenburku. V roce 1353 se staly Žleby královským majetkem. Za husitských válek byl rozbořen, a na starých základech vznikl v 15. stol. nový hrad. Královský majetek pak přešel do vlastnictví rodu Černínů, později Trčků z Lípy.

V polovině 18.stol. získali žlebské panství Auerspergové, kterým patřilo téměř dvě století. Po barokní vnější a vnitřní úpravě doznaly Žleby největší změnu za romantické přestavby v letech 1849 - 1868, provedené arch. Fr. Schmoranzem a B. Škvorem podle anglických předloh.
Dominantou zámku Žleby je mohutná válcová věž s kuželovitou střechou. Nad bránou vstupního průčelí si můžeme prohlídnout reliéf býka od sochaře J. Maxe. Zámek je čtyřkřídlý, jedno- a dvoupatrový s lichoběžníkovým nádvořím ještě z renesančních dob s arkádami v přízemí i v patře.
K zámku přiléhají bývalé hospodářské budovy, byty pro úřednictvo a zámecké divadlo. Hlavní schodiště vede k reprezentační velké jídelně (rytířskému sálu) 1. patře. V zámku je přístupných 16 místností a velká veranda, interiéry jsou vybaveny cenným historickým mobiliářem ze 16. a 17. století. Jsou zde pozoruhodné šperkovnice s intarziemi, sekretáře, skříně, truhly, sedací nábytek.