O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Zámek Vranov nad Dyjí se zalíbil vrápencům a netopýrům


zámek

výlety Znojemsko, Mikulovsko


Barokní zámek, který v dobách největší slávy navštěvovaly i takové osobnosti, jako byl nositel Nobelovy ceny Henryk Sienkiewicz, dnes hostí nezvyklé obyvatele z řádu letounů.

Půdu zámeckého paláce obývá od dubna do srpna 25 – 30 samic vrápence malého, které zde přivádějí na svět svá mláďata. Sluncem vyhřáté půdní prostory těmto teplomilným netopýrům dobře vyhovují, a tak se sem samice navracejí každý rok. Ani mimo sezónu však není zámek opuštěný, neboť místní sklepení využívají další druhy letounů jako zimoviště. Pravidelnými zimními hosty jsou zde kromě vrápenců i netopýr ušatý a dlouhouchý.

Pro děti a jejich rodiče či učitele, kteří se chtějí o životě letounů na této lokalitě dozvědět více, je připraven pracovní list Netopýři na zámku Vranov nad Dyjí. V tištěné podobě si jej návštěvníci mohou vyzvednout v pokladně zámku.

Vranovský zámek leží na západním okraji Národního parku Podyjí, území s vysokou přírodní hodnotou. Celý NP Podyjí je také vyhlášen jako tzv. ptačí oblast (PO) a evropsky významná lokalita (EVL) v rámci soustavy Natura 2000, mimo jiné i na základě výskytu několika druhů letounů - vrápence malého, netopýra černého a n. velkouchého.