O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 

Hasičské muzeum Ostravy


Muzea

Zajímavosti výlety Ostrava


Kam na výlet?


Budova Hasičského muzea byla postavena obcí v roce 1905. A již z počátku sloužila hasičům. Až do roku 1919 zde bylo v prvním nadzemním podlaží sídlo německého dobrovolného sboru hasičů, zatím co v druhém podlaží byla umístěna Přívozská spořitelna.

V roce 1919 byl vystřídán německý sbor nově založeným českým sborem dobrovolných hasičů, který již užíval celý objekt včetně prostor bývalé spořitelny.
Více než šedesátiletá historie přívozského sboru dobrovolných hasičů byla uzavřena v roce 1980, kdy byl sbor zrušen.
Objekt pak byl užíván Městskou inspekcí požární ochrany v Ostravě pod názvem Kabinet požární ochrany a sloužil především jako školící středisko k pořádání seminářů, školení a dalších akcí s požární tématikou.
Právě do tohoto období se datuje vznik první expozice historických technických prostředků a dokumentů. Tato expozice byla vybudována svépomocí příslušníky Městské inspekce požární ochrany.
V roce 2003 byla zahájena a v roce 2004 ukončena rekonstrukce a dostavba Hasičského muzea do dnešní podoby. Investorem celé akce bylo Statutární město Ostrava, Záměrem bylo vytvořit důstojné prostředí, které bude dokumentovat odborné i laické veřejnosti historii požární ochrany v Ostravě, vývoj technických prostředků a činnost hasičů.