O nás Vlož službu Vlož akci v ČR Vlož ubytování Vlož zajímavost
 
 
VELKÁ MĚSTA ČR Praha a okolí Brno a okolí České Budějovice Kolín Mělník Ostrava Plzeňsko JIŽNÍ ČECHY Blanský les Český Krumlov Česká Kanada Lipno a okolí Novohradské hory Orlická přehrada Suchdolsko Týn nad Vltavou Třeboňsko a Táborsko Šumava a okolí ZÁPADNÍ ČECHY Český les Chodsko Krušné hory Slavkovský les Západočeské lázně STŘEDNÍ ČECHY Blanik a okoli Brdy Česká Sibiř Karlštejnsko Křivoklátsko Kokořínsko Posázaví Sedlčansko Slapská přehrada SEVERNÍ ČECHY Český ráj České středohoří Č. Švýcarsko Jizerské hory Krkonoše Labské pískovce Lužické hory Máchův kraj Šluknovsko VÝCHODNÍ ČECHY Broumovsko Orlické hory Podorlicko VYSOČINA Jihlavsko Sečská přehrada Železné hory Žďárské vrchy Frýdlantsko JIŽNÍ MORAVA Moravský kras Podyjí a Vranovská př. Tišnovsko Znojemsko, Mikulovsko Břeclavsko a Hodonínsko STŘEDNÍ MORAVA Hanácko Slovácko Valašsko jih SEVERNÍ MORAVA Beskydy Valašsko Jeseníky KEMPY - PRO VODÁKY Berounka Blanice Lužnice Sázava Otava Vltava ITÁLIE - Řím POLSKO RAKOUSKO Chorvatsko + Černá Hora SLOVENSKO NĚMECKO
SPECIÁLNÍ
Farmy a ranče U vody Ubytování pro firmy firemní aktivity Lázeňské ubytování Školy v přírodě Golf Dovolená pro seniory
Doporučujeme
Velikonoce Vánoce - volná lůžka Silvestr - volná lůžka Ubytování se snídaní S plnou penzí S polopenzí S kuchyňkou S fitness S wellness Se saunou S krytým bazénem S venkovním bazénem S internetem (WI-FI) S grilem - ohništěm Hotely Penziony Apartmány Kempy Chaty a chalupy Chalupy s bazénem Penziony na horách Apartmány na horách Chalupy na horách Kam na lyže Dovolená u vody Pro vozíčkáře Pro rybáře Pro motorkáře Kam na houby Na kolech Dovolená se psem Vinný sklep Firemní ubytování Dovolená s dětmi Jarní prázdniny
Partneři
Letuška - letenky levně

 

Nabídka ubytování ve městech/obcích regionu:

zobrazit všechna města podle abecedy

Filtrovat ubytování
nalezeno odpovídajících nabídek: 16

zobrazit více možností
Zaslat hromadnou poptávku

Filtrovat ubytování
nalezeno odpovídajících nabídek: 16

Pro zaslání hromadné poptávky blíže specifikujte svůj výběr na max. 50 poptávek

skrýt
zobrazit všechny možnosti
do
přidat další vzdálenost

nalezeno odpovídajících nabídek: 16

méně možností
Zaslat hromadnou poptávku
Hotel, Rožnov p/R, Hotel Eroplán,

Rožnov p/R

max osob 94 Hotel

Hotel s relaxačním centrem

Hotel, Rožnov p/R, Hotel Eroplán,
Hotel, Písek u/J, Hotel Polanka,

Písek u/J

max osob 80 Hotel

Hotel s širokým sportovním zázemím

Hotel, Písek u/J, Hotel Polanka,
Hotel, Písek u/J, Wellness hotel Bahenec,

Písek u/J

max osob 56 Hotel

Wellness Hotel s pivními lázněmi

Hotel, Písek u/J, Wellness hotel Bahenec,
Chata / Chalupa, Velké Karlovice, Dřevěnica Ondráš - Ubytování Velké Karlovice,

Velké Karlovice

max osob 10 Chata/Chalupa

Dřevěnica Ondráš - Ubytování Velké Karlovice pro…

Chata / Chalupa, Velké Karlovice, Dřevěnica Ondráš - Ubytování Velké Karlovice,
Zaslat přímý dotaz na ubytovatele

Ubytování Valašsko, penzion Kašava, ubytování Rusava, ubytování Teplice nad Bečvou

Valašsko - ubytování Kašava, penzion Kašava, ubytování Rusava, penzion Teplice nad Bečvou. Valašsko je národopisný a kulturní region na severovýchodě Moravy, sousedící na jihu s Moravským Slováckem a na západě s Hanou. Lze ho vymezit přibližně územím okresu Vsetín a jihovýchodní částí okresu Zlín kolem města Valašské Klobouky. V Rožnově pod Radhoštěm se nachází skanzen Valašské muzeum v přírodě, v němž byly soustředěny předměty regionální valašské lidové kultury a řemesel, včetně zachovaných domů ze zdejších měst a vesnic. Národ Valachů pochází prapůvodně z Balkánského poloostrova, odkud tito od 16. století přicházeli do oblasti dnešního Valašska. Původní jazyk tohoto kmene má kořeny v latině, kterou na Balkán přinesli Římané. Dnes je tento národ zastoupen nejvíce v Rumunsku, Moldávii, Ukrajině a částečně i v Řecku na na Istrii.


Území Valašska:

Územní rozsah není možné vymezit jednoznačně (kromě východní hranice, která je dána státní hranicí se Slovenskem). Navíc existují různá hlediska, podle nichž se region vymezuje - typ krajiny, bývalý způsob života, kroje, nářečí. Dříve hlavní roli hrálo hospodářství. Valašsko bylo tam, kde se provozovalo valašské pastevectví. Později, kdy pastevectví upadalo, se region vymezoval podle kroje a nářečí. Dnes hraje hlavní roli identita obyvatel - Valašsko je tam, kde se lidé považují za Valachy.


Dále se Valašsko rozděluje na jádro regionu, okraj a přechodné oblasti. Za jádro je obvykle považováno Horní Vsacko, Vsetínsko, Rožnovsko a oblasti kolem Valašského Meziříčí na severu a Valašských Klobouk na jihu. Na okraji leží např. Slavičín či Vizovice. Přechodné oblasti jsou Podřevnicko (oblast kolem Zlína) - přechod mezi Slováckem, Hanou a Valašskem, avšak s výrazně převažujícím valašským vlivem, obvykle se řadí k Valašsku. Dále Luhačovské Zálesí mezi Slováckem a Valašskem (bývá střídavě řazeno k oběma regionům), Hostýnské Záhoří na západě na hranicích s Hanou a severní úpatí Beskyd (např. Frenštát pod Radhoštěm a okolí). Oblast kolem Frýdku-Místku se z důvodu zdejšího nářečí nazývá Lašsko, ale od Valašska se jinak příliš neliší. Podobně Nový Jičín s okolím, tzv. Kravařsko, se řadí k Lašsku i Valašsku.


Dějiny:

Severovýchodní Morava má oproti jiným oblastem značně odlišnou historii. Tradičně bylo toto neúrodné území řídce osídleno. V 13. století dochází k osídlování nížin. Tehdy se na kolonizaci podíleli především mnišské řády. K výraznějšímu vzestupu počtu obyvatel došlo až v souvislosti s dějinným procesem zvaným valašská kolonizace. Na sklonku středověku, ale zejména po roce 1500 přichází pastevecký lid zvaný Valaši a osídluje hospodářsky nevyužité kopcovité oblasti. Nejprve se Valaši objevili na území Hukvaldského panství. Toto území se dnes řadí do regionu Lašsko. Postupně se cílem kolonizace stala celá severovýchodní Morava.


Zpočátku byli Valaši-pastevci poměrně svobodným lidem a měli s vrchností dobré vztahy. Platili zvláštní valašskou daň - desátý kus dobytka a jejich postavení zaručovalo valašské právo. Původ nově příchozích pasteveckých kolonistů není zcela jenoznačně vyjasněn. Historici vedou již od poloviny 19. století spory o to, jestli se jednalo více o lid původu rumunského či slovenského. Obecně převažuje názor, že kolonisté byli etnicky nejednotní. V Rumunsku má valašské pastevectví a salašnictví svůj původ. Z hospodářských důvodu osídlovali rumunští pastevci horské oblasti na různých slovanských územích - nejprve na Ukrajině, a později v Polsku, Slovensku i jinde. Severovýchodní Morava byla posledním regionem osídleným v souvislosti procesem známým jako valašská kolonizace. Všude ve slovanských oblastech Rumuni etnicky splynuli s původním obyvatelstvem. Například ukrajinští Valaši se názývají Huculové.


V počátcích valašské kolonizace byla severovýchodní Morava osídlena dvojím lidem. Nížiny obývali původní Moravané - horští zemědělci a kopce nově příchozí pastevci - Valaši. Brzy obojí lid splynul v jedem celek. Na Valašsku se mísila kultura moravská a karpatská.


Pojem Valašsko se vžil pozvolna a s časovým odstupem. K jeho rozšíření přispěla také třicetiletá válka a valašské povstání. Již koncem roku 1620 se Valaši vzbouřili proti Habsburkům. Valašské povstání trvalo s přestávkami až do roku 1644, kdy bylo krvavě potlačeno. V souvislosti s událostmi té doby se více vžil pojem Valašsko. V terminologii vrchnosti slovo Valach znamenalo totéž co rebel či nespokojený živel.


Neklidným obdobím bylo i 18. století, kdy se lid bouřil proti náboženskému a sociálnímu útlaku. Na Valašsku přežívala tajně evangelická víra. Náboženský útlak částečně odstranil toleranční patent, který vydal císař Josef II. v roce 1781.


V době druhé světové války na Valašsku působili partyzáni. Němečtí nacisté tehdy vypálili několik osad a vyvraždili tamní obyvatele. Nejznámější z těchto osad jsou Prlov a Ploština.


Po válce proběhla industrializace a Valašsko získalo výraznější průmyslový charakter.

(zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Vala%C5%A1sko)